به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان دیر، دانشجوی نخبه دانشگاه آزاد اسلامی دیر در آیین رونمایی از طرح برج نوری خودکفا از برق اظهار داشت: ما طرح های شگفت انگیزی داریم که نه تنها در سطح کشور بلکه در عرصه بین المللی حرف برای گفتن داشته باشد اما برای پیاده سازی آنها نیازمند حمایت مسؤولین هستیم.

علی ادیبی افزود:اگرچه برای اجرای طرح برج نوری خود کفا از برق ناملایماتی دیدیم اما انتظار داریم در طرح های آتی حمایت شویم.

وی با بیان اینکه ماکت این طرح ۱۵ متر است، ادامه داد: ارتفاع سازه اصلی این برج بین ۲۵ تا۳۰ متر می باشد که برای مکان های صعب العبور مانند جزایر و کوهستان ها که امکان دسترسی سخت است کارایی دارد.

این مخترع  با اشاره به مزید های اقتصادی این اختراع یاد آور شد: با اجرای این پروژه دیگر نیازی به پست های برق نیست بلکه برق از طریق نیروی مغناطیس که داخل خود برج طراحی شده تولید می شود.

ادیبی  با بیان اینکه نور این برج هشت برابر نور عادی است،تأکید کرد:این اختراع  به هیچ وجه نمونه داخلی ندارد و اگر نمونه خارجی هم داشته باشد شاید بتواند در حد سه ولت برق تولید کند.

فرماندار دیر گفت:در راستای حمایت از طرح های نو و خلاقانه در سطح شهرستان کل هزینه سازه اصلی این پروژه در صورت به اجرا در آمدن آن در یکی از میادن شهر دیر از سوی فرمانداری و شهرداری پرداخت می شود.

کریم علی حسنی افزود: اگر این اختراع در ابعاد سازه اصلی عملیاتی شود  قطعا برای مردم شهر و استان ما یک برند خواهد بود.