سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر اظهار داشت: ظرف دو ماه آینده عملیات اجرایی حدود ۱۵ هزار متر مکعب آب شیرین کن آغاز می شود.

روح الله طاهریان پور ظهر امروز در حاشیه دهمین جشنواره سراسری نخستین  واژه «آب» در پارک ساحلی روستای اُلی شمالی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان دیر اظهار داشت: مباحث حوزه آب و فرهنگ سازی مصرف آب از موضوعات مهمی است که  در کشور مورد توجه جدی قرار گرفته و نیازاست در این راستا حرکت کنیم.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر افزود: از آنجایی که منابع آبی کشور محدود است باید از آنچه داریم به خوبی استفاده کنیم و راهی جز این وجود ندارد.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر بیان کرد: باید آموزش های لازم در زمینه مصرف صحیح آب به مردم داده شود که ما این مهم را از آموزش و پرورش و مدارس و دانش آموزان شروع کرده ایم.

وی ادامه داد: در کنار صرفه جویی و فرهنگ سازی مصرف بهینه آب بدنبال افزایش منابع تأمین آب نیز هستیم.

طاهریان پور با اشاره به لزوم استفاده از ظرفیت دریا برای حل مشکلات کم آبی گفت: یکی از موضوعات مهمی که می تواند مشکلات آبی ما را برطرف کند تأمین و شیرین سازی آب از دریاست.

وی عنوان کرد:در سالیان اخیر تقریبا یک سوم نیاز آبی استان یعنی بالای ۱۳۰ هزار متر مکعب  برای شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی مجوز  شیرین سازی آب دریا صادر شده است.

 طاهریان پور با بیان اینکه یک آب شیرین کن ۲۸ هزار متر مکعبی در بخش روستایی در دست احداث است، یاد آور شد: همچنین ظرف دو ماه آینده عملیات اجرایی حدود ۱۵ هزار متر مکعب آب شیرین کن آغاز می شود.

وی افزود: طرح مطالعاتی احداث دو آب شیرین کن در شهرستان های دیر و کنگان در حوزه روستایی در حال انجام است که امیدواریم تا قبل از اتمام سال جاری مجوز آن را بگیریم تا وارد مناقصه و فاز عملیات اجرایی شود.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر تأکید کرد: با ظرفیت هایی که در زمینه افزایش منابع آبی ایجاد می کنیم امیدواریم در سال ۹۹ بویژه در فصل تابستان بحران آب کمتری را شاهد باشیم و مردم برای تأمین نیاز آبی خود راحت تر باشند.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت های ما در کنار تأمین منابع آب و فرهنگ سازی مصرف بهینه، جلوگیری از هدر رفت آب درسامانه های آبرسانی است، گفت: از پنج هزار و ۵۰۰ کیلومتر شبکه آب رسانی حدود دو هزار کیلومتر آن فرسوده است که در سه سال گذشته بالغ بر ۵۰۰ کیلومتر نوسازی شده و امیدواریم تا پایان این دولت حدود ۳۰۰ کیلومتر دیگر از شبکه  نوسازی شود تا هدر رفت آب  از ۳۶ درصد به زیر ۳۰ درصد برسد.

طاهریان پور با اعلام اینکه  نوسازی کامل شبکه آبرسانی بردخون کهنه در دست اجراست ، ابراز کرد: فاز اول عملیات آبرسانی مجتمع دمیگز نیز در حال اجراست که حدود ۱۲روستای فاقد آب حد فاصل روستاهای جبرانی تا دمیگز را زیر پوشش قرار می دهد که انتظار داریم با تزریق اعتبارات بیشتر و ادامه فازهای بعدی این پروژه  در سال۹۸ به بهره برداری برسد.

وی افزود: شهرستان دیر از نظر فرسودگی شبکه آبرسانی نسبت به دیگر شهرستان ها وضعیت نامناسب تر و درصد فرسودگی بالاتری دارد که با نگاه ویژه ای  بدنبال بهبود این شاخص هستیم.