معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری شهرستان دیر: سند توسعه شهرستان با هم اندیشی نخبگان، فعالان اجتماعی و سازمان های مردم نهاد تدوین می شود.

اولین جلسه کارگروه فرهنگی، اجتماعی، سلامت و بانوان در راستای تدوین سند توسعه شهرستان دیر با حضور معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری و دیگر اعضای کارگروه و مدعوین برگزار شد.

به گزارش دیری ها و به نقل از روابط عمومی فرمانداری شهرستان دیر؛ مسعود تنگستانی، معاون فرماندار در امور سیاسی و اجتماعی در این جلسه اظهار داشت: مگر اولین گام توسعه چیست؟ ما می خواهیم برای توسعه شهرستان گام برداریم و قطعا هم اندیشی اولین گام است.

وی با بی فایده خواندن انتقاد بدون ارائه راهکار و نیز پذیرش نواقص، هدف از جلسات کارگروه را هم اندیشی جهت رسیدن به راهکارها و رفع نواقص عنوان کردند که بایستی به فال نیک گرفت.

ایشان ضمن تاکید بر اصل مشارکت همگانی در کارگروه ها ابراز داشت: سند توسعه شهرستان با هم اندیشی نخبگان، فعالان اجتماعی و سازمان های مردم نهاد تدوین می شود. تلاش ما بر این بوده است از ظرفیت معتمدین شهرستان به عنوان شورای مشورتی و همچنین شورای راهبردی جهت تدوین سند فوق استفاده گردد.وی با بیان اینکه در مسیر تدوین سند توسعه، مشکلاتی نیز وجود خواهد داشت که قطعا با همت و همراهی همه افراد و گروه ها می توانیم بر این مشکلات فائق آییم.

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری در ادامه گفت: سند توسعه شهرستان دارای اهداف بلندمدتی است که با حصول به نتیجه می تواند برای سال های آینده شهرستان مفید واقع شود.

آمنه کنگانی، مسئول امور بانوان فرمانداری نیز ابراز داشت: پژوهش و تحقیق از ارکان اساسی توسعه و رشد یک جامعه است.

وی تاکید نمود: ارتباط توسعه پایدار با ساختارهای علمی و پژوهشی جامعه، رابطه‌ای تنگاتنگ دارد که از خلال آن می‌توان از یافته‌ها و نظریات ارزشمند در جهت اهداف ملی بهره‌برداری کرد.

مسئول امور بانوان فرمانداری با اشاره به همکاری استانداری جهت سند ارتقا وضعیت بانوان، اظهار داشت: اقداماتی از جمله اولویت بندی مسائل و مشکلات زنان به انجام رسیده که می‌تواند در سند توسعه موثر باشد.

در این جلسه، مدعوین که از طیف های مختلف جامعه فکری شهرستان بودند به اظهارنظر و آسیب شناسی موضوعات محوری کارگروه پرداختند.

ابراهیم مهرآیین، به عنوان نماینده شورای مشورتی به مفروضات و مبانی توسعه اشاره و افزود: مفروض نخستین توسعه، ضروری دانستن تغییر است و دوم، ممکن دانستن تغییر؛ توسعه با این مفروضات در جهان شکل گرفته است.

و با بیان فرآیندی که مفهوم توسعه طی اعصار مختلف پشت سر گذاشته و رسیدن امروزه آن به توسعه پایدار، خاطر نشان کرد: در توسعه پایدار، بهره مندی انسان ها چه در دستیابی به منابع ثروت، قدرت و معرفت و چه در توازن و نسبت آنها بهینه است.

مهرآیین همچنین با نگاهی آسیب شناسانه به کارگروه بر ضرورت تمایز قائل شدن میان مطالبه گری عمومی و مباحث تخصصی توسعه در تدوین سند، در فرآیند کار بر اساس مبانی مورد قبول علمی توسعه تاکید نمود